Avtor: OK Triglav Kranj/Matevž Ambrožič
Nejc Zemljak, ki je lani s Klemnom Šenom v Kranju osvojil srebro, bo tokrat nastopil z Danijelom Pokeršnikom in želi si, kot pravi, zmagati vsako tekmo.
Po lanski srebrni medalji se vračaš na srednjeevropsko prvenstvo v Kranju. Kakšni so cilji tokrat?
Z veseljem se vračam, ker bo srednjeevropsko prvenstvo v Kranju zopet najmočnejši turnir v Sloveniji. Po drugi sem že nekajkrat igral v Kranju in mi je to na pol domače okolje, kjer se počutim zelo dobro. Veseli me, da imamo v Sloveniji nekoga, ki se trudi, da se takšno tekmovanje zgodi, in moja udeležba je na nek način tudi izraz podpore. Upam, da bo dogodek podprlo tudi kranjsko občinstvo in bodo navijači prišli spodbujati slovenske ekipe. Letos imamo končno boljšo domačo udeležbo, saj so se prijavili praktično vsi najboljši slovenski igralci in igralke. Moja želja je zmagati vsako tekmo in posledično tudi prvenstvo, vendar bo prisotnih cel kup precej izenačenih ekip. Odločala bo dnevna forma in kako se bo kdo znašel v trenutnih razmerah. Lani se je več močnih tujih ekip opeklo in izpadlo precej zgodaj, saj se morda niso dobro prilagodile na globoko mivko in visoke temperature v Kranju. Mislim, da je tudi letos vse odprto in lahko marsikdo preseneti.
Imajo različni tipi mivke res lahko tako velik vpliv?
Seveda, lahko si predstavljate podobne razlike kot pri različnih teniških podlagah. Pri malo globlji in bolj sipki mivki, kot je na turnirju v Kranju, gre korak nekoliko drugače. Stik s tlemi je daljši, odriv je težji in občutek drugačen. Na srečo slovenskih ekip je enaka mivka tudi v Ljubljani, kjer treniramo, zato se bomo nekoliko lažje in hitreje udomačili na igriščih srednjeevropskega prvenstva.
Letos boš zamenjal partnerja in nastopil z rekorderjem v številu naslovov državnega prvaka - Danijelom Pokeršnikom. Čemu menjava in kako bosta razdelila vlogi blok/obramba?
S Pokeršniki se vedno dobro igra (smeh). Šalo na stran, moj dolgoletni soigralec Jan Pokeršnik letos ne igra na mivki, Klemen Šen, s katerim sva lani nastopila v Kranju, pa se ni uspel dovolj zgodaj organizirati. Danijel Pokeršnik je bil očitna in odlična izbira, saj je konstantno v pogonu in je eden najbolj zanesljivih igralcev tako v smislu treninga kot tudi v tekmovalnih dosežkih. Danijel je hibridni igralec in se lahko postavi v vlogo blokerja ali obrambnega igralca, odvisno s kom igra. Midva sva do zdaj na skupnih nastopih vedno oba igrala v bloku in obrambi, ker nihče od naju ne izstopa v bloku. Verjetno bova tudi tokrat ubrala hibridni sistem.
Kako ocenjuješ kakovost konkurence na turnirju? Kakšne možnosti imajo slovenski pari?
Konkurenca bo letos zopet zelo močna. Govorimo o igralcih, ki nastopajo na turnirjih serije Pro Tour Future, serije Challenger in celo na olimpijskih igrah! Na moški strani imamo lanskega prvaka Bence Attila Stréli (Madžarska), ki je izjemno kakovosten igralec in bo tudi z novim partnerjem zagotovo nevaren. Ponovno se vrača Avstrijec Alexander Huber, ki je igral na olimpijadi v Riu, s soigralcem Felixem Friedlom pa jima lani v Kranju ni uspel preboj v polfinale. Naslednja Avstrijca in prva nosilca turnirja, Forian Schnetzer in Lorenz Petutsching, sta lani na dveh zaporednih turnirjih serije Pro Tour Future osvojila srebro, Schnetzerju pa je le malo manjkalo, da bi konec leta nastopil na turnirju serije Elite 16. Prihaja tudi najboljša slovaška dvojica, Lubos Nemec in Adrian Petruf, najboljša češka dvojica, Tomas Semerad in Adam Stocek, spisek močnih kandidatov pa se tam ne konča. Turnir je tako odprt, da se lahko vse zgodi – od izpada v skupini do medalje. Kakor sem že rekel, je moja želja vsako tekmo zmagati in mislim, da je to proti vsem ekipam na turnirju tudi možno. Tako, da lahko slovenski fantje na koncu pridemo zelo daleč. Enako, oziroma še bolj, pa to velja za dekleta. Pri dekletih je konkurenca ravno tako močna in vrača se recimo lanska zmagovalka Kathi Holzer, vendar sta Tjaša Kotnik in Tajda Lovšin po mojem mnenju prvi favoritinji za naslov. Poleg njiju sta tu še Maja Marolt in Živa Javornik, ki sta osvojili MEVZA turnir v Innsbrucku, pa seveda Špela Morgan in Anja Maček, ki sta si lani v Kranju priigrali bron. Letos so slovenske barve pri dekletih mnogo močneje zastopane in mislim, da bodo posegale po visokih mestih.
Kako potekajo tvoje priprave in tekmovalna sezona?
Letos se je v Ljubljani vzpostavil program, kjer pod vodstvom Tineta Sattlerja in s podporo Mestne Občine Ljubljana redno trenirajo najboljši slovenski igralci in igralke. Z veseljem se udeležujem kadar lahko, ker odbojki na mivki pri nas najbolj manjka neko klubsko okolje, kjer lahko igralec redno trenira in se počuti doma. Sam sem tekom leta variiral med Slovenijo in Nemčijo, z raznimi soigralci pa sem igral turnirje v Sloveniji, Nemčiji in na Hrvaškem. Prednost programa v Ljubljani je tudi, da se hitro lahko povežemo in dogovorimo za skupne nastope, ko se komu odpre urnik. Na državno prvenstvo v Mežici greva tako s Tadejem Boženkom, na primer.
Imaš za slovensko publiko še kakšno sporočilo pred začetkom turnirja?
Najlepša hvala vsem za podporo! V Kranju je bilo vedno odlično vzdušje, tako da vas lepo vabim na še en izjemen dogodek!
Spletni prenos, rezultati in razpored bodo na voljo na https://mevza-kranj.com/.