Avtor: OZS/Aljaž Močnik
Rzeszow je po rednem delu poljskega državnega prvenstva zasedal prvo mesto, v polfinalu pa naletel na branilce naslova, ki so jih pahnili v boj za bron. V nizu na tri dobljene tekme je zasedba Aluron CMC Warta Zawiercie s 3:2 dobila obe domači tekmi, medtem ko v gosteh ni imela pravih možnosti. Tako je bilo tudi na zadnji tekmi, ki jo je Rzeszow dobil s 3:0. Slednji se je za medaljo boril prvič po šestih letih premora, od zadnje osvojitve pa je minilo še leto več.
Že poprej so sezone končali ostali slovenski reprezentanti in reprezentantke. Kakšni so bili njihovi dosežki?
Nemška Bundesliga je postregla s slovenskim finalom, v katerem se je s 3:0 v zmagah naslova veselil Berlin s Sašem Štalekarjem. Boljši je bil od Friedrichshafna, katerega člana sta Dejan Vinčič in Žiga Štern ter tako osvojil dvojno krono, saj je ekipa iz tamkajšnje prestolnice osvojila tudi pokalni naslov. Obe ekipi slovenskih legionarjev v Nemčiji sta nastopili tudi v evropski ligi prvakov in izpadli v četrtfinalu. Darja Eržen je medtem v Nemčiji z zasedbo Schwarz-Weiß Erfurt zasedla predzadnje, deseto mesto, a obstala med elito, saj bosta slednji v prihodnji sezoni priključeni še najboljši ekipi druge lige.
Naslov prvaka je s slovenskimi barvami prepleten tudi v Grčiji. Alen Pajenk in Tonček Štern, ki sta skozi sezono vseskozi opozarjala nase v dresu Olympiacosa, sta bila tudi v finalu pomembna člena svoje zasedbe. Samo v rednem delu tekmovanja sta skupaj dosegla več kot tretjino točk svoje ekipe (578/1513). Ob naslovu grškega prvaka sta postala pokalna podprvaka ter osvojila evropski pokal Challenge. Pajenka so trenerji grških prvoligašev izbrali za najkoristnejšega posameznika prvenstva.
Slovenci se lahko v Črni gori pohvalimo z dvema dvojnima kronama. Urban Toman je Budvo kot kapetan popeljal do pokalnega in državnega naslova, enaka uspeha je s Herceg Novim dosegla Sara Najdič. Slednja je z ekipo popisala povem nov list v zgodovini tamkajšnje odbojke. Oba naslova sta bila prva za Herceg Novi, ob tem pa proti črnogorskim tekmecem ekipa slednjega ni oddala niti niza. Evropska sezona Najdičeve se je sklenila s porazoma v šestnajstini finala pokala Challenge proti belgijskemu Bevernu.
Sezona Gregorja Ropreta se v Italiji ni razpletla po željah. Potem ko je njegova Perugia decembra osvojila naslov svetovnega klubskega prvaka, je v zaključku sezone povsem popustila. Februarja je izpadla v polfinalu italijanskega pokala, enako se ji je primerilo dva meseca kasneje v evropski ligi prvakov, na koncu pa je ostala brez zagotovljenega mesta v evropskih tekmovanjih v novi sezoni. V rednem delu državnega prvenstva pri naših zahodnih sosedih je zmagala na vseh 22 tekmah, nato pa po petih tekmah izpadla na prvi stopnici končnice, četrtfinalu. Preostali so ji dvoboji za končno peto mesto, kjer se je prebila vse do odločilne tekme, na njej pa morala minulo soboto doma z 2:3 (21, -15, 19, -24, -10) priznati premoč Monzi. Slovenski reprezentančni podajalec je v igro vstopil v prvem in drugem nizu.
Že pred časom je sezono v italijanskem prvenstvu zaključil Rok Možič v dresu Verone. Slednja je po prvem delu tekmovanja zasedala peto mesto, enako kot Perugia pa se od boja za najvišja mesta poslovila po petih tekmah četrtfinala, na koncu pa zasedla deveto mesto med ducat ekipami. V četrtfinalu se je poslovila tudi v pokalnem tekmovanju. 21-letni slovenski odbojkar je zaigral v 119 nizih, tekme pa v povprečju zaključeval s 14,1 točko.
Odlično sezono ima za seboj na Madžarskem Selena Leban. 18-letna slovenska reprezentantka je bila v prvi sezoni onkraj slovenskih meja gonilna sila Fatum Nyiregyhaze, ki jo je popeljala do pokalnega brona, v državnem prvenstvu pa po ogorčenem boju sezono končala na četrtem mestu. Evropsko sezono v pokalu Challenge je končala v šestnajstini finala proti češkemu Prostejovu, proti kateremu je na dveh tekmah dosegla 49 točk.
Sezono v Turčiji je zaključila Saša Planinšec. V minulem tednu je z Aydinom proti Sariyeru odigrala dve tekmi v boju za končno sedmo mesto, ekipa slovenske reprezentantke pa je tako na domači kot gostujoči tekmi tekmicam oddala le en niz.
V Franciji sta v minuli sezoni nastopali dve slovenski reprezentantki. 17-letna Mija Šiftar je s St. Raphaelom obstala v tamkajšnji prvoligaški druščini in sicer z desetim mestom med štirinajsterico. Zaigrala je v 90 nizih, v katerih je dosegla 281 točk, s čimer je bila tretja najučinkovitejša posameznica svoje ekipe. Skok med osmerico in s tem v končnico prvenstva je uspel Evi Zatkovič v dresu Cannesa. Sezono je končala v četrtfinalu, v 49 nizih je zbrala 110 točk.
Edini izmed slovenskih reprezentantov, ki so sezono sklenili izven Evrope, je bil kapetan Tine Urnaut. Na Japonskem je njegova ekipa JTEKT Stings zasedla šesto mesto med elitno deseterico. Odbojkar s Koroške je zaigral v 117 nizih tamkajšnjega prvenstva. Na 34 tekmah je v povprečju dosegal 11,4 točke.